Gündem

Bedelli askerlikte son durum...

Bedelli askerlik kaç gün? Bedelli askerlik ne kadar? Bedelli askerlik kaç doğumluları kapsayacak? Bedelli askerlik 2018. Bedelli askerlikte son durum...

Haberi DinleDurdur

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerlikle ilgili ilk açıklamayı yaptıktan sonra, bedelli askerlikle ilgilenenler "Bedelli askerlik kaç gün? Bedelli askerlik ne kadar? Bedelli askerlik kaç doğumluları kapsayacak?" sorularının cevabını aramaya başladılar.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan bedelli askerlik için yaş şartının en az 25 olduğunu, askerlik ücretinin 15 bin lira olarak düşünüldüğünü ve bedelli askerlik süresinin ise 25 gün olduğunu açıklamıştı.

Ancak 25 gün olarak ön görülen askerlik eğitim süresi 28 güne çıktı.

Bedelli askerlikte 25 gün olarak aktarılan temel askerlik eğitim süresinin 28 gün olarak tasarıda yer aldığı öğrenildi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan "25 yaş, 15 bin lira bedel ve 25 günlük askerlik süresi öngörülüyor" demişti.

TORBA YASADA YER ALACAK VE 28 GÜN OLARAK GEÇECEK

AK Parti grubunda ilgili Millî Savunma Bakanlığıyla çalışmalar sürüyordu. Yapılan son değerlendirmeler sonucunda 25 günlük askerlik eğitim süresinin yasa teklifinde 28 gün olarak yer alacağı belirtiliyor. Askerlik süresinin 25'ten 28'e çıkması söz konusu olacak. Torba yasada da bu şekilde yer alacak.

BEDELLİ ASKERLİKTEN KAÇ DOĞUMLULAR YARARLANABİLECEK?

25 yaş olarak belirtilmişti ama "Bedelli askerlik kaç doğumluları kapsayacak?" sorusunun cevabını bulmak için devreye hesap makineleri girdi. Bedelli askerlik kaç doğumluları kapsayacak sorusunun net cevabı ise tam olarak 31 Aralık 1993. Bu tarih ve öncesinde doğanlar bedelli askerlikten faydalanabilecekler. Torba tasarının Meclis Başkanlığına sunulması bekleniyor.


Yukarı