Ekonomi

İÇGİAF Başkanı Semiz'den kitik uyarı

İç Anadolu Genç İşadamları Federasyonu (İÇGİAF) Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Semiz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde pamuk yatırımı yapan üreticilerin zor durumda olduğunu bildirdi.

Haberi DinleDurdur

Hasadı yapılan kütlü pamuk alım fiyatının 4.60 liradan  3.20’ye kadar düştüğünü kaydeden Semiz, bundan dolayı çiftçilerin zarara uğrayacağını ifade etti. 

İÇGİAF’ın üyesi birçok iş adamının bu durumdan olumsuz etkilendiğini dile getiren Semiz, ÇUKOBİRLİK tarafından da alımların gerçekleştirilmediğini dile getirdi. Fabrikaların ve tüccarların düşük fiyat vererek durumu ranta dönüştürdüğünü savunan Semiz, yetkililerin bu duruma müdahale etmesini istedi.

Pamukların tarlada güneşin altında kaldığını söyleyen Semiz, güneşin altında kalan pamuğun kararacağını belirterek, çiftçilerin pamukları biran önce satması gerektiğini kaydetti. Kredi borçları ve masraflar nedeniyle üreticilerin zor durumda kaldığını anlatan Semiz, durumun zarara doğru gittiğini söyledi. 

Bölgenin Türkiye’nin pamuk ihtiyacının yüzde 30’nu karşıladığını hatırlatan Semiz, üreticilerin düşük fiyatlarla pamukları satmak zorunda kalacaklarını, bunu da masrafları kurtarmadığını ifade etti. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın konuyla ilgilenmesini isteyen Semiz,  yağmur dönemine girildiğini ve bu durumda pamukların zarar göreceğini de kaydetti. Mısır ve buğdayda olduğu gibi pamukta da lisanslı depoların devreye girmesi gerektiğini dile getiren Semiz, zarar halinde üreticilerin seneye pamuk üretimi yapamayacağına da dikkat çekti. Yukarı