Ekonomi

İÇGİAF’TAN ' Ekonomide Topyekün Seferberlik' çağrısı

İÇGİAF Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Semiz, ülkenin içinde bulunduğu global piyasa kaynaklı ekonomik sıkıntının çözümünde herkese görevler düştüğünü belirtti.

Haberi DinleDurdur

Ülkenin içinde bulunduğu global piyasa kaynaklı ekonomik sıkıntının çözümünde herkese görevler düştüğünü belirten İç Anadolu Genç İşadamları Federasyonu (İÇGİAF) Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Semiz, başta işadamları olmak üzere tüccarlar, tacirler ve vatandaşlara Türk Lirası ile harcama yapma konusunda çağrıda bulundu.  

“15 TEMMUZ RUHUNU EKONOMİK SEFERBERLİKTE TEKRAR ORTAYA ÇIKARALIM”

15 Temmuz’da yaşanan birlik ve beraberlik ruhunu, bu ekonomik seferberlikte tekrar ortaya çıkarmak gerektiğini dile getiren Semiz, Türk halkını dövize endeksli ürün kullanmaması konusunda uyardı. 

Amerika’nın dünyadaki dolarları kendi ülkesine toplama adına operason yaptığını ifade eden Semiz, “Amerika kendi ülkesinde faiz artırımına gidiyor. Tüm Orta Doğu ülkelerine saldırarak, dolarları ülkesine çekmek istiyor. Dünyadaki dolarları tümü kendi ülkesinde toplamak istiyor. Döviz kurunun dalgalanma sebebi bu yüzden. Dolar piyasadan çekildiği için bizim gibi ülkelerde doları fiyatı artıyor. Dolar, Euro karşısında bile yükseldi. Bu yüzden Türkiye ekonomisi global piyasa kaynaklı sıkıntı yaşıyor” diye konuştu. 

HERKES BU SEFERBERLİĞE DAHİL OLMALI

Bu sorunun, ticaret ve alışverişlerde Türk Lirası kullanarak aşılabilineceğine inandıklarını belirten Semiz, ekonomide topyekun seferberlik çağrısında bulundu. Ülkedeki herkese Türk lirası kullanma konusunda çağrıda bulunan Semiz, “Bu durum arz talep meselesi. Başta işadamları olmak üzere ülke genelinde herkesin birlik olup bu seferberliğe dâhil olursa, döviz geriye gidecektir” şeklinde konuştu. Doların bu kadar yükselmesine rağmen halen otel, alışveriş merkezleri ve bazı ticari kuruluşların dolarla satış yaptığını kaydeden Semiz, bu durum fırsatçılık olarak değerlendirdi. 

Şu andan itibaren mecburi durumlar dışında Dolar ve Euro ile alışveriş yapılmamasını isteyen Semiz, vatandaşların da bu durumu desteklemesi gerektiğini söyledi. Semiz, sözlerine şöyle devam etti:

“Topyekün ekonomide bir olağanüstü hal ilan edilip, 15 Temmuz ruhuyla vatandaşlarımızın hep beraber tek bir zihniyetle hareket etmesi gerekiyor. Bu zihniyet, Türkiye ekonomisini bulunduğu sıkıntıdan kurtarma zihniyetidir. Burada yalnızca devletten bir şey beklemek doğru değil. Her sektöre her kesime her vatandaşa görevler düşüyor. Hatta ülkemizde yaşayan ve ülkemizden para kazanan yabancı sermayenin bile bu seferberliğin içinde yer alması gerekiyor. Herkes bu amaç için bir olursa, Dolar ve Euro gevşer, ekonomik sıkıntının altından rahatça kalkarız.”

Hükümetin de toplantı yaparak Türk Lirasıyla ticaret için tedbirler alması gerektiğini dile getiren Semiz, bakanların da elinden ne geliyorsa yapmasının önemli olduğunu söyledi. Türkiye’deki herkesi Türk Lirası ile alışveriş yapması konusunda tekrar çağrıda bulunan Semiz, Türk halkının bu bilinçle hareket etmesi gerektiğini ifade etti. Yukarı