Ekonomi

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası politika faizini 6,25 puan artırdı.

Haberi DinleDurdur

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz kararını açıkladı. Para politikası kurulu sonrası yapılan açıklamada politika faizinin 625 baz puan artırdığını açıkladı. 

PPK, "Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %17,75’ten %24’e yükseltildi" açıklaması yaptı.

Erdoğan’ın faiz hassasiyeti

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, TCMB’nin PPK toplantısından saatlerde önce yaptığı konuşmada bazı eleştirilerini dile getirmişti. Erdoğan, faiz hassasiyetinin devam ettiğini bildirerek "Merkez Bankası bağımsız ya dolayısıyla o kendi kararını kendi alır, ayrı. Yüzde 50'lere varan faiz oranları isteniyor. Bu gerçek ortadayken faiz denilen bu sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayız, vesile olamayız” ifadesini kullanmıştı. Erdoğan’ın bu konuşmasının ardından sabah saatlerinde 6.34 seviyesini gören dolar/TL kuru, 6.55’e yükselmişti. 

24 Temmuz’da sabit tutmuştu

PPK, 24 Temmuz'daki toplantısında faizleri değiştirmeme kararı almıştı. PPK, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 17,75 düzeyinde sabit tutmuştu. Ancak piyasa oyuncuları ve ekonomistler faiz artışı bekledikleri için bu kararı sürpriz olarak değerlendirmişti. Merkez Bankası Haziran ayındaki toplantıda ise gecelik borç verme faizini yüzde 18,75'ten yüzde 19,25'e çıkarmıştı.

"Temel amaç fiyat istikrarı"

TCMB, en son olarak yaptığı açıklamada enflasyon ile ilgili gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiğini belirtti.

"Merkez Bankası fiyat istikrarını desteklemek amacıyla gerekli tepkiyi verecektir" denilen açıklamada şu ifade kullanılmıştı:

"Daha önce yapılan iletişimle de uyumlu olmak üzere, son gelişmeler dikkate alınarak Eylül ayı Para Politikası Kurulu toplantısında parasal duruş yeniden şekillendirilecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir."

Merkez Bankası'nın bu açıklaması, bugünkü toplantıda faizleri artıracağına dair beklenti oluşturmuştu.

TL'deki değer kaybı ve enflasyon

Enflasyon, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre yıllık olarak Ağustos ayında yüzde 17,90'a çıktı.

Bu son 14 yılın yeni zirvesi anlamına geliyor. Bu verilerle Türkiye en yüksek enflasyona sahip gelişen ülkeler arasında Arjantin'in ardından ikinci sırada kalmaya devam etti. Merkez Bankası'nın yılsonu enflasyon hedefi ise hâlâ yüzde 5 seviyesinde bulunuyor. TL'deki değer kaybı enflasyondaki artışın başlıca nedeni olarak görülüyor. Türk Lirası'nın, yılın başından beri dolara karşı değer kaybı yüzde 40'ı buldu.

Reuters anketi

Reuters anketine göre TCMB'nin Eylül ayı PPK toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo faizini 200 ile 725 baz puan arasında değişen bir oranda artırması bekleniyordu.

Reuters'ın 11 kurumun katılımı ile yaptığı ankette tahminler geniş bir bantta değişiklik gösterirken, beklentilerin yoğunlaştığı bir oran bulunmuyordu.

Buna göre bir katılımcı Eylül'de 225 baz puan, iki katılımcı 300 baz puan, bir katılımcı 325 baz puan, iki katılımcı 425 baz puan, iki katılımcı 500 baz puan, bir katılımcı 575 baz puan, bir katılımcı 650 baz puan, bir katılımcı ise 725 baz puan artış bekliyordu.


Yukarı