Gündem

"Türkiye'nin en büyük sorunu beyin göçü"

Hiçbir menfaat gözetmeden bu güne kadar hizmet vermeye alışmış TED Ankara Kolejlilerinin hayata geçirdiği Kolejli İş İnsanları Derneği (KİD) Yönetim Kurulu Başkanı M. Hakan Çınar, “Türkiye’nin en büyük sorunu beyin göçü” dedi.

Haberi DinleDurdur

KİD Başkanı Çınar: Bunun doğru olmadığını, tam tersine Türkiye’nin yaşanılacak bir yer olduğunu ve Türkiye’den vazgeçilmemesi gerektiğini vurgulayan Çınar, “Bu milli duygularla,  yurt dışındaki Kolejli’leri bir araya toplayarak, onların buraya geri dönmelerini sağlamak en büyük amacımız” diye konuştu. 

KİD olarak en büyük farklarının duygu birlikteliği olduğunu kaydeden Çınar, aynı okuldan mezun olmanın güven duygusunu en üst seviyeye çıkardığını dile getirdi. Çınar, “İş hayatında güvenin yanında güvence de olacak tabi ki. Seçtiğimiz üyelerin yetkinlikleri ve piyasadaki tanınırlıklarıyla doğru orantılı olarak dernek üyelerini belirleyerek, böylece güven ortamı oluşturuyoruz” dedi.  

Derneğinin amacının menfaat birlikteliği olduğunu, ama sivil toplum kuruluşu olmanın verdiği bilinçle sosyal sorumluluk projelerine önem verdiklerini anlatan Çınar, ihtiyacı olan her türlü eğitim kurumuna destek olmak yönünde kararlar aldıklarını da bildirdi. Dernek bünyesinde tam burslu okuttukları öğrenciler olduğunu ve bundan gurur duyduklarını dile getiren Çınar, “Onları maddi olarak desteklemenin çok ötesinde, iş adamlarımızın şirketlerinde staj yapmalarını sağlayarak, iş adamlarının bu çocuklara yön göstermelerini sağlamak istiyoruz. Yaptığımız bu katkı, verilen maddi destekten çok daha önemli” şeklinde konuştu. 

Bütün dünyaya yayılmanın en büyük hedefleri arasında olduğunu belirten Çınar, şunları söyledi: 

“Her yabancı şehirde, özellikle her başkentte KİD temsilcisi yaratmak, dış dünyadaki Kolejli’lere ulaşmak ve onları buraya yönlendirmek istiyoruz. Türkiye’nin en büyük sorunu beyin göçü. Biz, bunun doğru olmadığını, tam tersine Türkiye’nin yaşanılacak bir yer olduğunu ve ülkemizden vazgeçmemiz gerektiğini söylüyoruz. Bu milli duygularla,  yurt dışındaki Kolejli’leri bir araya toplayarak onların buraya geri dönmelerini sağlamak, geri dönmüyorlarsa bile edindikleri bilgileri ve deneyimi ülkemize yansıtmalarını sağlamayı hedefliyoruz.”


Yukarı